Inżynier-Spawalnik

W branży od 2015 roku. Główny obszar działania związany jest z kompetencjami IWE oraz VT2.  Cenię sobie współpracę na zasadach partnerskich, w których terminowość i rzetelność wykonanych obowiązków stawiam na pierwszym miejscu. Celuję w wysoką jakość usług aby w jak najszerszym zakresie spełniać wymagania klienta.

Skupiam się na:

- rozwijaniu procesów spawalniczych przez zapewnienie odpowiedniego nadzoru oraz kontroli złączy spawanych

- wprowadzaniu praktycznych i optymalnych rozwiązań, które bezpośrednio poprawiają jakość procesu

- budowaniu kultury zapewnienia jakości w spawalnictwie od projektu
po wytwarzanie

O mnie

Spawalnik IWE, badania wizualne spoin VT2, nadzór spawalniczy, doradztwo spawalnicze, audyty procesu spawania, uprawnienia spawalnicze, spawacz, MIG, MAG, TIG, kontrola jakości

Kontakt

mateusz@inzynier-spawalnik.pl

uprawnienia spawalnicze, ISO 9606, nadzór spawalniczy, IWE, spawalnik, spawanie
01 kwietnia 2021

Uprawnienia spawalnicze

Uprawnienia spawalnicze to jeden z fundamentów procesu spawania. W firmie produkcyjnej należy zatrudniać personel o właściwych dla danego obszaru wytwarzania kwalifikacjach, a kwalifikacje te należy monitorować i aktualizować. 

Zacząć należy od tego, że spawanie jest procesem, w którym występują różne zagrożenia dla spawaczy i operatorów urządzeń spawalniczych, dlatego osoby pracujące w wyżej wymienionych zawodach muszą mieć odpowiednie kwalifikacje. Kolejną ważną kwestią jest to, że proces spawania jest procesem specjalnym (tak, w karierze często będziesz o tym słyszeć), a więc procesem, którego efekt końcowy nie jest do końca przewidywalny, dlatego należy kontrolować go wielopoziomowo.

 

I. Kontrola "wielopoziomowa"?

„Kontrola wielopoziomowa” nie jest pojęciem naukowym, jednak najlepiej obrazuje złożoność procesu. Jednym z naszych „poziomów” są właśnie uprawnienia spawaczy i operatorów urządzeń spawalniczych.

 

II. Co reguluje konieczność posiadania uprawnień spawalniczych przez pracowników?

- Wymagania prawne (Rozporządzenie Ministra Gospodarki)

- Wymagania normatywne (normy np. ISO 3834, EN 1090, EN 15085)

 

III. Co "mówi" rozporządzenie?

Źródło: Fragment: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych. (Dz. U. z dnia 19 maja 2000 r.)

 

IV. Co "mówią" normy?

Weźmy na przykład serię norm ISO 3834.

 

Już w pierwszej części tj. ISO 3834-1 w załączniku A mamy informację, że kwalifikacja spawaczy i operatorów spawania jest wymagana niezależnie od tego czy przeprowadzamy certyfikację zakładu produkcyjnego na ISO 3834-2; ISO 3834-3 czy też ISO 3834-4.

 

ISO 3834-5 (ostatnia część) określa dokładnie według jakich norm powinna zostać przeprowadzona kwalifikacja spawaczy i operatorów.

 

Spawacze – seria norm ISO 9606; ISO 15618

Operatorzy – ISO 14732

 

V.  Podsumowanie

Tak więc, niezależnie od firmy, czy jest mała czy duża, czy posiada certyfikację zakładu zgodnie z międzynarodowymi normami czy też nie, spawacze i operatorzy urządzeń spawalniczych muszą mieć odpowiednie kwalifikacje spełniające wymagania prawne.

Spawalnik IWE, badania wizualne spoin VT2, nadzór spawalniczy, doradztwo spawalnicze, audyty procesu spawania, uprawnienia spawalnicze, spawacz, MIG, MAG, TIG, kontrola jakości, szkolenia spawalnicze, spawanie stali